Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı?

Kavaklıdere Oto | Reklam
| Reklam
Bilaller l Reklam
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı?
#1
http://image.cdn.haber7.com//haber/haber...0_5932.jpg

Lastik bakımına dikkat ederseniz lastik ömrünüz uzar. Bu da cebinizden daha az para çıkması anlamına geliyor.

Lastiklerin bakımı ve doğru kullanımı hem güvenlik hem de ekonomi için oldukça önemlidir. Uzun ömürlü lastik daha az para kaybı anlamına gelir. Peki, lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı?
Michelin, bu konuyla ilgili ipuçlarını paylaştı. Buna göre, binlerce kilometre yol yapmak için geliştirilen lastikler; fiziksel, çevresel ve insan faktörü olmak üzere üç ana kategorideki etkileyiciden zarar görüyor.
HASARLI LASTİKLER
Yaşlanma, aşınma, hasar, yol şartlarından zarar gören lastiklerin kilometre ömrü önemli ölçüde azalır. Lastik yüzeyinde, yanaklarında meydana gelen kesik, yırtık ve şişlikler nedeniyle ömrünü tamamlayan lastik, yol ve yolcu güvenliğini tehdit eder. Bu yüzden bakımları düzgün şekilde yapılmayan lastikler, daha fazla hasar ve aşınmaya maruz kalarak araç ve yolcu güvenliğini azaltır.
İNSAN FAKTÖRÜ
Lastik ömrünü tehdit eden bir diğer aktör ise insan faktörü olarak ön plana çıkıyor. Lastiğin rutin kontrollerinin yapılmaması, doğru lastik hava basıncında tutulmaması, patlak şekilde kullanılmış bir lastiğin yeniden şişirilmesi lastik ömrünü doğrudan etkiliyor.
FARKLI LASTİKLER KULLANMAYIN
Ayrıca farklı tiplerde lastiklerin eşzamanlı olarak kullanılması, ani hızlanma ve frenlemeye bağlı kullanış biçimleri, jant ve lastiğin ebatlarının eşleşmemesi, mevsime göre lastik kullanılmaması, balans ayarının yapılmaması nedeniyle de zarar gören lastikler direksiyon hakimiyetinin kaybedilerek yol ve yolcu güvenliğini olumsuz yönde etkiliyor.
ÇEVRE ETMENLERİ
Hava koşulları; aşırı sıcaklık, yağmur, kar, buz, yağ ve gres yağı gibi çevresel faktörlerden de olumsuz etkilenen lastiklerin kilometre ömrü önemli ölçüde azalıyor.

Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:

Anahtar Kelimeler

Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı?, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? İncelemesi, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Videosu, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Online izle, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Fotoğrafı, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Yorumu, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Hakkında, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Nedir, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Açıklaması, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Oyunu, Lastik ömrünü uzatmak için ne yapmalı? Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hangi Marka lastik berk_rh 13 1,323 26-03-2018, Saat: 14:38
Son Yorum: Murat_79
  Fiat Egea Standart Jant ve Lastik Ebatları fiategea 1 5,177 20-03-2018, Saat: 21:31
Son Yorum: baba_yaga
  Fiat Egea Lastik Basıncı fiategea 41 54,833 12-03-2018, Saat: 11:57
Son Yorum: osm3csl
  Jant Değişimi ve Lastik Ebatı nedimcancevik 5 1,184 12-11-2017, Saat: 23:23
Son Yorum: postalper
  Fiat Egea Lastik Basınç sensörleri galleon 35 19,010 25-08-2017, Saat: 15:56
Son Yorum: halisyalcinkaya

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi